Yönetim Kurulu

Sarp KALKAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Sarp KALKAN, 1981 yılında Ankara’da doğdu. 2003 yılında ODTÜ Ekonomi bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede 2005 yılında MBA programını tamamlayan Kalkan, ODTÜ Finans bölümünde Finans doktorasına devam etmektedir. İş hayatına 2008 yılında TEPAV’da Politika Analisti olarak başladı. 2011-2018 yılları arasında TOBB Başkanlık Danışmanlığı görevini yürüttü. 2018 yılından itibaren TOBB Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

 

Muharrem AKYAKA

Yönetim Kurulu Üyesi

1967 yılında Mihalıççık/Eskişehir’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1987 yılında Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünden mezun oldu. 1988 yılında itibaren TMO’da; Muhasebeci, Uzman, Servis Şefi, Şube Müdürü ve Mali İşler Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. 2012-2016/2022-2024 yıllarında TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer aldı. 2019 yılından itibaren TMO Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekte olup 15.05.2024 tarihinde TÜRİB Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Adem BAŞAR

Yönetim Kurulu Üyesi

1976 yılında Ordu/Korgan’da doğdu. İlk öğrenimini Korgan’da, orta ve lise öğrenimini Ordu’da tamamladı. 1998 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun oldu. 2010 yılında Türkiye Ortadoğu Enstitüsü Kamu Yönetimi yüksek lisans programını tamamladı. 2011 yılında mesleki inceleme amacıyla İngiltere’de görevlendirilmiştir. 1998 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığında İç Ticaret Stj. Kontrolörü olarak göreve başlamıştır. Aynı birimde Kontrolörlük ve Başkontrolörlük görevlerini yapmış olup, 2011 yılında Mülga Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde Başmüfettişlik görevini yapmıştır. 2011-2015 yılları arasında İç Ticaret Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı ve 2015-2020 yılları arasında Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 03.03.2020 tarihinde Genel Müdür olarak vekaleten görevlendirilmiştir. 2 Aralık 2021 tarihinde ise İç Ticaret Genel Müdürlüğüne asaleten atanmıştır.

Özer MATLI

Yönetim Kurulu Üyesi

1968 yılında Bursa’nın Karacabey ilçesinde doğmuştur. Bursa Ticaret Lisesi’nden mezun olduktan sonra, ticarete olan ilgisi ve yatkınlığı nedeni ile Karacabey’in saygın tüccar ve sanayicileri arasında yer alan rahmetli babası Ömer Matlı’nın yanında genç yaşta iş hayatına atılmıştır. O dönemde faaliyette olan çeltik fabrikası ve diğer ticari faaliyetlerdeki görevlerinin yanı sıra, 1988 yılında kurulan Matlı Yem San. ve Tic. A.Ş.’nin kurucu ortaklığı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini de üstlenmiştir.

1995 yılında babası Ömer Matlı’nın vefatından sonra Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralmıştır.

Özer Matlı; 1988 yılında faaliyetlerine yem sektörü ile başlayan, 2010 yılında Burdan Yumurta ile gıda sektörüne giriş yapan ve devamında 2022 yılında Yörsan Süt ve Süt Ürünlerini, 2023 yılında ise Keskinoğlu Tavukçuluk şirketini bünyesine katarak gıda sektöründeki büyümesini sürdüren Matlı Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Özer Matlı aynı zamanda grubun diğer yatırım alanları olan; sanayi, akaryakıt, enerji, lojistik ve depolama sektörlerindeki şirketlerin de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. 

Birçok sivil toplum kuruluşunun yönetiminde aktif görev alan Özer Matlı; 1995-1999 yılları arasında Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası’nda Meclis Başkan Yardımcısı, 1999-2005 yılları arasında Meclis Üyesi ve 2005-2013 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır. TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi ile Yüksek İstişare Kurulu’nda da görev alan Özer Matlı, Mayıs 2013’te Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiş ve halen bu görevini sürdürmektedir. Matlı bir süre Kredi Garanti Fonu (KGF) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ticaret Borsaları Konsey Üyeliği görevlerini de başarıyla yürütmüştür.

2018 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Özer Matlı, 2020-2022 yılları arasında Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Özer Matlı; TOBB Tarım Meclisi, TOBB Gıda Sanayi Meclisi, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Danışma Kurulu ve Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Koordinasyon Kurulu’nda TOBB Yönetim Kurulu’nu temsil etmiş ve Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Eş Başkanlığı görevinde de bulunmuştur.

Özer Matlı, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Ahmet TİRYAKİOĞLU

Yönetim Kurulu Üyesi

1970 yılında Gaziantep’te dünyaya gelen Ahmet TİRYAKİOĞLU, 1988 yılında profesyonel çalışma hayatına başladı. 1965 yılında babası Ali Tiryakioğlu tarafından kurulan mercimek işletmesini fabrikaya dönüştürerek endüstriyel üretime geçişini sağladı. Bu dönüşüm ile şirketin büyümesine hız kazandıran Tiryakioğlu; kısa sürede şirketin iç piyasada önemli bir paya ulaşmasını sağladı.

2000’li yılların başından itibaren Tiryaki Agro’nun büyüme ivmesini hızlandıran Ahmet Tiryakioğlu, yurt dışına açılma, yeni iş kollarına giriş ve uluslararası finansal imkanlara erişim hamleleriyle şirketi Türkiye’de liderlik konumuna yükseltti. Tiryaki Agro’nun Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmasını izleyen yıllarda iki fabrikayı daha şirket bünyesine kazandıran Ahmet Tiryakioğlu, 2008 yılında Türkiye’nin en büyük kapasiteli ve en modern fıstık tesisinin kurulmasına da öncülük etti. Üretim hacmindeki artışla Tiryaki Agro’yu Toprak Mahsulleri Ofisi’nden sonra Türkiye’nin işlem hacmi en büyük kurumu konumuna ulaştırdı.

Ahmet Tiryakioğlu, 35 yılı aşkın süredir edindiği tecrübeyle, Tiryaki Agro şirketlerindeki sorumluluklarının yanı sıra, sektör kuruluşlarındaki aktif rolünü de sürdürüyor. Halihazırda TOBB Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyeliği, TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Başkanlığı, Gaziantep Kent Konseyi Başkan Yardımcılığı, Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı olarak çalışmalarını yürüten Tiryakioğlu, Mayıs 2024’te Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

 

Ali ERDURMUŞ

Yönetim Kurulu Üyesi

2003 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. 2003-2005 yılları arasında Yapı Kredi Bankası’nda Müfettiş Yardımcılığı görevinde bulundu. 2006 yılında Sermaye Piyasası Kurulu’nda göreve başladı. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi’nde finans alanında yüksek lisans programını tamamladı. 2013-2018 yılları arasında Sermaye Piyasası Kurulu’nda Özel Büro Müdürü görevinde bulundu. 2014 yılında Washington DC’de Dünya Bankası’nda Finansal Piyasalar alanında danışmanlık yaptı. 2015 yılında Harvard Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Uluslararası Kalkınma programında ikinci yüksek lisansını tamamladı. John F. Kennedy School of Government’da ileri mikroekonomi, ileri makroekonomi, istatistik, ekonometri ve kalkınma politikası alanlarında asistanlık yaptı. 2018 yılında Sermaye Piyasası Kurulu Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na atandı. Kurul’daki kariyeri boyunca; Türkiye’de sermaye piyasalarının gelişmesini teşvik etmek amacıyla yatırım araçlarının sayısını ve sermaye birikimini artırmak için çalışmalar yaptı. Çalışmaları, çeşitli sermaye korumalı fonlar ve emeklilik fonlarının yanı sıra, piyasalara uzun vadeli sermaye sağlamak için çeşitli gayrimenkul yatırım ortaklıklarının halka arzına yol açtı. 2021 yılından itibaren Kurul’da Başkan Yardımcısı olarak görevini icra eden ERDURMUŞ, 2021 yılı Haziran ayında Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nda Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanmıştır. 

Atila TÜRELİ

Yönetim Kurulu Üyesi

1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2008 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Avrupa Birliği Kamu Hukuku ve Entegrasyon (European Public Law and Integration Programme) yüksek lisans programını tamamladı.
1994 yılında avukatlık ruhsatını aldı. 2000 yılına kadar adli yargıda hakim olarak görev yaptı. 2000 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının (İMKB) açtığı sınavı kazanarak Hukuk Müşavirliğinde avukat olarak göreve başladı. 2000-2012 yılları arasında aynı bölümde her kademede çalıştı. 2012-2014 yıllarında Üye İşleri Bölüm Müdürü, 2014-2016 yıllarında Uyum Bölüm Müdürü, 2016-2023 yılları arasında ise Baş Hukuk Müşaviri olarak görev yaptı. Halen Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı ve İstanbul Tahkim Merkezi Genel Kurul Üyesidir. Çeşitli hukuk dallarında uzman arabuluculuk sertifikalarına sahiptir.