ELÜS Ekosistemi

Tarımsal ürünün tarladan sofraya uzanan yolculuğu, bin bir emek ile yetiştirilen ürünlerin hasat edilmesiyle başlar. Ürünler ya fiyatı daha da yükselmesi beklenerek depolanır, ya da hasadın hemen ertesinde satılır.

LİSANSLI DEPOLAR

Tarımsal ürünler T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen lisanslarla kurulan ve Bakanlığın gözetim ve denetimi altında faaliyet gösteren lisanslı depolarda saklanabilir.

Lisanslı depolarda saklanmasına karar verilen tarımsal ürünler, uygun nakliye vasıtalarıyla lisanslı depoya intikal ettirilir.

YETKİLİ SINIFLANDIRICI

Lisanslı depoya gelen tarım ürünleri için dolu tartım ve yetkili sınıflandırıcı tarafından numune alım işlemleri gerçekleştirilir. Yetkili sınıflandırıcı tarafından yapılan analizlere bağlı olarak tarımsal ürünler, kalite ve cinsine göre sınıflandırılır.

ELEKTRONİK ÜRÜN SENEDİ (ELÜS)

Lisanslı depolardaki tarımsal ürünler, lisanslı depo tarafından oluşturulan, aynı miktar, cins, sınıf ve kalitede ürünü temsil eden resmi bir elektronik kayıtla, elektronik ürün senedi, yani kısaca ELÜS ile temsil edilir. 

ELÜS ve analiz bilgileri Merkezi Kayıt Kuruluşu’na gönderilir. ELÜS’ler lisanslı depoyu ve ELÜS özelliklerini içeren 12 haneli standart ISIN kodları ile sınıflandırılır. ISIN kodu lisanslı depolar tarafından Takasbank’tan alınır.

Çiftçilerimiz aynı nitelik ve kalitedeki tarımsal ürünlerini, ELÜS’lerini ibraz ederek geri alabilecekleri gibi; ELÜS’lerini teminat göstererek kredi de kullanabilirler.

Tarımsal Ürünün Serüveni infografiği için tıklayınız.

Tarladan Lisanslı Depoya Tarımsal Ürünlerin Yolculuğu infografiği için tıklayınız.

Tarımsal Ürünlerin Lisanslı Depodan TÜRİB’e Uzanan Yolculuğu infografiği için tıklayınız.

TÜRİB İşlem Platformunda gerçekleştirilen işlemlere ilişkin infografik için tıklayınız.