Çiftçi Finansmanında İnovasyon:
İlk TÜRİB Ekmeklik Buğday Endeksli Sukuk İhracı

15.03.2024

Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) tarafından yayımlanan, Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Piyasası ekmeklik buğday ELÜS işlemleri üzerine hesaplanan Buğday Ekmeklik Fiyat Endeksinin kullanıldığı Türkiye’nin ilk kira sertifikası (sukuk) ihracı, Kalkınma Yatırım Varlık Kiralama A.Ş. tarafından 15.02.2024 tarihinde gerçekleştirildi. Tarfin Tarım A.Ş.’nin fon kullanıcısı olduğu işlemde, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. finansal danışman, Vakıf Katılım Bankası A.Ş. satış aracısı ve İSFA İslami Finans Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. de danışma komitesi olarak yer aldı.  Bu adım çiftçiler için finansman kaynaklarında önemli bir yenilik olarak kaydedilirken, aynı zamanda Türkiye finans piyasasında TÜRİB tarafından yayımlanan TÜRİB Ekmeklik Buğday Fiyat Endeksi’ni temel alan varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihracından sonra piyasadaki ikinci finansal ürünü kazandırdı.

Tarfin Genel Müdürü Mehmet Memecan “Tarfin olarak, ekonominin en önemli yapıtaşlarından biri olan tarım sektörünü güçlendirmeye ve çiftçilerimizin yanında yer almaya olan bağlılığımızı sürdürüyoruz. Kamu sektörünün bu alanda geniş etki yaratan projeleri hayati önem taşırken, özel sektörün de tarımın ilerlemesine katkıda bulunması kaçınılmaz bir görev haline gelmiştir. Tarfin’in bu sorumlulukla hareket ettiğini ve değerli iş ortaklarımızla birlikte sektörde bu denli kritik bir adımı atmanın haklı gururunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Gerçekleştirdiğimiz bu sukuk ihracı, tarım girdi tedariki kaynaklarında bir inovasyon ve çiftçilerimizin refahının artırılmasına yönelik önemli bir ilerleme olarak kayıtlara geçmiştir. Bu başarı sektörün tamamı için çığır açan bir gelişme niteliğindedir. Bu alanda birlikte çalıştığımız tüm paydaşlarımızın her birine teşekkür ediyorum.” dedi.

Gerçekleştirilen sukuk ihracı ile tarım sektörü adına önemli bir iş birliğine imza attıklarını belirten Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim ÖZTOP, “Bankamız ve Tarfin tarafından oluşturulan getiri yapısıyla birlikte, üretim dönemi ile hasat dönemi arasında buğdayın fiyatında yüzde 100’ün üzerinde oluşabilecek artış riskine karşılık çiftçilere finansal koruma sağlıyoruz. Bu yenilikçi ürün sayesinde yatırımcılar, tarım emtia fiyatlarına doğrudan erişebilen yeni bir yatırım aracına kavuşmuştur. Tarımsal üretimi teşvik etmek, yatırımcılara finansal danışmanlık vermek ve destek olmak bizim için oldukça kıymetli. Daha önce Tarfin’in yanı sıra Altınmarka Gıda, Tarım Kredi Holding, CarrefourSA, Tarım Kredi Tedarik, Tiryaki Agro gibi tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren çeşitli şirketlerin borçlanma aracı ihraçlarını gerçekleştirmiştik. Yine ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek dijital tarım platformu Tarfin ile buğday fiyatına endeksli sukuk ihracına imza attık. Ülkemizin bugünü ve yarınları için sorumluluk almaya, katma değeri yüksek projeleri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

TÜRİB Genel Müdürü Ali KIRALİ, “Türkiye Ürün İhtisas Borsası olarak misyonumuz, sadece bir işlem platformu olmakla kalmayıp, çiftçilerimizin finansmana erişimini kolaylaştırarak tarım sektörünün istikrarlı büyümesini ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Bu amaca hizmet eden en son yenilik Türkiye’nin ilk TÜRİB Ekmeklik Buğday Endeksi’ne dayalı sukuk ihracıdır ve bu vesileyle Borsamız tarım sektörüne yönelik finansal ürünlerin tasarımında önemli bir rol üstlenmiştir. TÜRİB olarak, ihracın başarılı bir şekilde tamamlanmasında emeği geçen ve iş birliği içinde olduğumuz tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etmek isterim. Tarfin Tarım A.Ş., Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş., Kalkınma Yatırım Varlık Kiralama A.Ş., Vakıf Katılım Bankası A.Ş., ve İSFA İslami Finans Danışmanlık Tic. Ltd. Şti.’yi tarım sektörümüzün finansmanı için yeni kapılar açılmasına önayak oldukları için kutluyor, bu tür yenilikçi projelerde gelecekte de birlikte çalışmayı umuyorum.” dedi

Sukuk (Kira Sertifikası)

Sukuk, yatırımcısına, bir varlığa sahip olmayı veya ondan yararlanma hakkını sağlayan, belirli periyotlarda sabit veya değişken getiri sağlayan, ikincil piyasalarda alım satıma konu edilebilen faizsiz sermaye piyasası ürünüdür.

TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri

TÜRİB tarafından Türkiye’nin ulusal düzeyde tarım emtiası fiyatlarına ilişkin bir gösterge ihtiyacına cevap vermek üzere geliştirilen TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri 14.07.2021 tarihinden bu yana yayımlanmaktadır. Tarımın nabzı, çiftçinin ve yatırımcının pusulası olmak üzere yola çıkan endeksler, TÜRİB ELÜS Piyasası veri setini önemli bir göstergeye dönüştürmektedir. ELÜS Piyasasında gerçekleşen işlemleri kullanarak tek bir tarımsal ürünün (Arpa, Buğday, Mısır) veya bir grup tarımsal ürünün (Hububat) fiyat performansını ölçmek için kullanılmaktadır. TÜRİB Tarımsal Ürün Endekslerinin yayımlandığı platformlar şunlardır:

  • TÜRİB internet sitesi: http://seans.turib.com.tr; http://www.turib.com.tr
  • Veri Dağıtım Şirketleri: MATRIKS ve FOREKS veri dağıtım terminalleri sembolleri:

SEMBOL

AÇIKLAMA

TRBARP

TRBBGD

TRBBGDEKM

TRBBGDMAK

TRBMSR

TRBMSR1SN

TRBMSR2SN

TRBHUB

TÜRİB Arpa Endeksi

TÜRİB Buğday Endeksi

TÜRİB Buğday Ekmeklik Endeksi

TÜRİB Buğday Makarnalık Endeksi

TÜRİB Mısır Endeksi

TÜRİB Mısır 1. Sınıf Endeksi

TÜRİB Mısır 2. Sınıf Endeksi

TÜRİB Hububat Endeksi

TÜRİB Hakkında

2018 yılının Haziran ayında kurulan TÜRİB; lisanslı depo işletmecilerince oluşturulan elektronik ürün senetleri ile elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesini sağlamak üzere borsacılık faaliyetinde bulunmaktadır.

TÜRİB, tarladan sofraya gıda tedarik zincirinin dijitalleşmesi, elektronik ürün senetlerinin yaygınlaştırılması, sözleşmeli tarımın gelişmesi, lisanslı depoculuk gibi alanlarda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer paydaşlar ile iş birliğini sürdürmektedir.

ÜRÜN TOPRAĞINDA YETİŞİR, BORSASINDA DEĞERLENİR