Lisanslı Depoculuk Sistemine, Türkiye Ürün İhtisas Borsası ve Şekerbank İş Birliği ile Özel Destek

24.08.2021

Çiftçilerin hasat ettikleri ürünlerin lisanslı depolarda sağlıklı ve güvenli bir şekilde depolanması ile oluşturulan Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) işlem gördüğü Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB); ile kuruluş amacı tarımın finansmanı olan 68 yıldır çiftçinin destekçisi Şekerbank ile iş birliğine gitti.

Lisanslı depoculuğun kullanımını artırmaya yönelik özel avantajlar sunmak üzere TÜRİB ve Şekerbank arasında imzalanan protokol ile Banka, üreticiler ve tarımsal ürün ticaretini yapan firmalara avantajlı koşullarda kredi kullanımı fırsatı sunacak ve birbirinden farklı avantajlardan yararlanma imkânı tanıyacak.

Avantajlı şartlarda ELÜS Kredisi

Üreticinin korunması ve varlığını sürdürebilmesi için çiftçileri desteklemeye devam eden Şekerbank, iş birliği kapsamında uygulanacak %10 kredi faiz indirimi ve %50 masraf indirimi ile çiftçilerin ve tarımsal ürün ticaretini yapan firmaların, hasat döneminde ürünlerini güvenle depolarken avantajlı şartlarda ELÜS Kredisi’nden faydalanmasını da sağlayacak.

Ayrıca 01.07.2021-31.12.2021 tarihleri arasında ürün bedeli ödemesi Şekerbank hesabına aktarılan üreticilere de 5.000 TL’ye kadar “Lisanslı Depo Kira Desteği” sunulacak.

Şekerbank’tan ELÜS teminatlı kredi kullanarak kampanyadan yararlanan çiftçiler ve tarımsal ürün ticaretini yapan firmalar, Türkiye’nin birçok noktasında bulunan lisanslı depolarda TÜRİB altyapısı ile ürünlerini muhafaza edecek.

Tuğbay KUMOĞLU: “Çiftçiye ve üreticiye desteğimizi sürdüreceğiz”

Şekerbank KOBİ, Perakende ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Tuğbay KUMOĞLU, TÜRİB ile imzalanan protokol ile ilgili olarak “Şekerbank olarak, çiftçilerimizin tüm ihtiyaçlarını gözetiyor, üretim süreci boyunca en uygun çözümleri onlarla buluşturmaya çalışıyoruz. TÜRİB ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde ülkemizde sürdürülebilir tarımsal üretimin sağlanması ve gıda arzının yönetilebilmesi için çok önemli bir adım olan lisanslı depoculuk sistemine de destek olacağız. Diğer yandan sunulacak desteklerin doğru bir şekilde uygulanabilmesi için TÜRİB’in bilgi birikimi ve koordinasyonunun önemli katkısı olacak. Kuruluş misyonumuz doğrultusunda, üretimin sürdürülebilirliği adına çiftçilerimize ve tüm üreticilerimize destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Ali KIRALİ: “ELÜS kredileri çiftçilerimizin finansmana erişiminde önemli bir araç”

TÜRİB Genel Müdürü Ali KIRALİ: “Ülkemizde tarım ürünlerinin finansallaşması, çiftçilerin finansmana erişiminin sağlanması ve ürün borsacılığının gelişmesi amacıyla paydaşlarla iş birliklerine önem veriyoruz. Ulusal bir borsa olarak 2019 yılında faaliyete geçirdiğimiz ELÜS Piyasası ile ELÜS’lerin teminata verilerek bankalardan kredi kullanımıyla lisanslı depoculuğun ve ELÜS’ün kullanımının yaygınlaşmasına dolayısıyla gıda arz güvenliğine hizmet ediyoruz. Borsamız, tarladan sofraya gıda tedarik zincirinin dijitalleşmesi, ELÜS’ün yaygınlaştırılması, sözleşmeli tarımın gelişmesi ve lisanslı depoculuk gibi alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir. Çiftçilerimizin ELÜS kredileri hakkında bilgi sahibi olması ve sunulacak avantajlardan yararlanması için TÜRİB olarak Şekerbank ile iş birliği yapmaktan mutluluk duymaktayız.” dedi.

TÜRİB Hakkında
2018 yılının Haziran ayında kurulan TÜRİB; lisanslı depo işletmecilerince oluşturulan elektronik ürün senetleri (ELÜS) ile elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesini sağlamak üzere borsacılık faaliyetinde bulunmaktadır.

TÜRİB, tarladan sofraya gıda tedarik zincirinin dijitalleşmesi, ELÜS’ün yaygınlaştırılması, sözleşmeli tarımın gelişmesi, lisanslı depoculuk gibi alanlarda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer paydaşlar ile iş birliğini sürdürmektedir.