27.05.2020

TÜRİB İşlem Platformu Anlaşmalı Virman Girişinde Yapılan Değişiklik Hakkında Duyuru

TÜRİB İşlem Platformunda “Özel Emir İşlemleri” menüsü altında yer alan “Anlaşmalı Virman Girişi”nde, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) uyum çerçevesinde aşağıda yer alan değişikliklere gidilmiş olup, 02.06.2020 tarihinde devreye alınacaktır.

 

1. TÜRİB İşlem Platformuna giriş yapıldığında sağ üst köşede yer alan kullanıcı bilgilerine “MKK Sicil Numarası” bilgisi eklenmiştir. Satıcı, Anlaşmalı Virman Girişi öncesinde, alıcıdan talep edilen diğer bilgilere ek olarak “MKK Sicil Numarası” bilgisini de talep etmelidir.

 

2. TÜRİB İşlem Platformunda “Anlaşmalı Virman Girişi” seçildiğinde gelen ekrana “Alıcı Kişi MKK Numarası” alanı eklenmiştir. Belirtilen alan zorunlu olup, satıcı tarafından alıcıdan talep edilen MKK Sicil Numarası bilgisi sisteme girilmelidir.

 

3. Satıcı taraf, alıcı kişiye ait olan MKK Sicil Numarasını TÜRİB İşlem Platformunda yer alan “Alıcı Kişi MKK Sicil Numarası” alanına girerek “Alıcı Kişi Bilgilerini Getir” butonuna tıkladığında alıcı tarafa ait bilgilerin otomatik olarak ekrana gelmesini sağlar. KVKK kapsamında gerçek kişi isim bilgileri belirli alanları gizlenmiş olarak(örnek: Bilgi Sayar için Bi** Sa** vb.), tüzel kişilerin unvanı ise açık bir şekilde satıcının kontrolü için bilgisine sunulacaktır. Alıcı isim/unvan doğru ise “Hesap Numarası, ISIN, Fiyat ve Miktar” girişi yapılarak Anlaşmalı Virman işleminin girişi tamamlanır.

 

Bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

 

TÜRİB

TÜRİB Hakkında
2018 yılının Haziran ayında kurulan TÜRİB; lisanslı depo işletmecilerince oluşturulan elektronik ürün senetleri (ELÜS) ile elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesini sağlamak üzere borsacılık faaliyetinde bulunmaktadır.

 

TÜRİB, tarladan sofraya gıda tedarik zincirinin dijitalleşmesi, ELÜS’ün yaygınlaştırılması, sözleşmeli tarımın gelişmesi, lisanslı depoculuk gibi alanlarda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer paydaşlar ile iş birliğini sürdürmektedir.