TÜRİB ve CMKB Tarım Ticaretinde Uluslararası İş Birliği Anlaşması İmzaladı

22.05.2024

Çekya-Türkiye Ortak Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Komitesi’nin (Joint Economic and Trade Committee – JETCO) İkinci Oturumu ve Çekya – Türkiye İş Forumu, T.C. Ticaret Bakanı Sn. Prof. Dr. Ömer Bolat ve Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Jozef Sikela’nın başkanlığında, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Başkanı Sn. Nail Olpak ve Büyükelçi Sn. Egemen Bağış ile iki ülke delegasyonlarının ve iş insanlarının katılımıyla 21 Mayıs 2024 tarihinde Prag’da gerçekleştirildi.

Türkiye-Çekya İş Forumu kapsamında, Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Genel Müdürü Ali Kırali ve Çekya ürün borsası Czech Moravian Commodity Exchange (CMKB) Genel Sekreteri Miroslav Hajek tarafından, tarım emtia ticaretinin lisanslı depoculuk ve elektronik ürün senedi üzerinden Orta ve Doğu Avrupa’da yaygınlaştırılması için iş birliği yapmak amacıyla iş birliği anlaşması imzalandı.

TÜRİB Genel Müdürü Ali Kırali imzalanan iş birliği anlaşmasına ilişkin olarak, “TÜRİB-CMKB İş Birliği Anlaşması, tarımsal ürün ticaretinde yeni ve verimli çözümler sunmak adına önemli bir adım. Lisanslı depoculuk ve elektronik ürün senedi altyapımız uluslararası alanda örnek bir model haline geldi. Bu modelin yaygınlaştırılması için iş birliği amacıyla bu anlaşma imzalandı. CMKB yetkilileriyle yapılan ön toplantılarda, TÜRİB’in faaliyet alanı, lisanslı depoculuk ve elektronik ürün senedi ekosistemi hakkında bilgilendirme yapıldı. Bu stratejik iş birliği ile iki borsa arasında tarım emtia ticaretinde etkinlik, şeffaflık, pazar erişimi ve Orta ve Doğu Avrupa’da tarımsal emtia pazarında modelin yaygınlaştırılması hedefleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRİB ve CMKB, bu iş birliği çerçevesinde tarımsal ürün ticaretinde yeni ve verimli çözümler sunmak için adımlar atacaktır. Her iki borsa, ticaret platformlarının geliştirilmesinde bilgi ve uzmanlık paylaşacak, tarım ürünleri ticaretine yönelik platformların kurulması ve tanıtılması için ortak çalışmalar yürütecektir. Ayrıca, her iki borsa Orta ve Doğu Avrupa’daki piyasa ortamına yönelik, tarım ürünleri için birleşik bir borsa platformu ve elektronik ürün senedi sistemini geliştirmek üzere iş birliği yapacaklardır.

TÜRİB Hakkında

2018 yılının Haziran ayında kurulan TÜRİB; lisanslı depo işletmecilerince oluşturulan elektronik ürün senetleri ile elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesini sağlamak üzere borsacılık faaliyetinde bulunmaktadır.
TÜRİB, tarladan sofraya gıda tedarik zincirinin dijitalleşmesi, elektronik ürün senetlerinin yaygınlaştırılması, sözleşmeli tarımın gelişmesi, lisanslı depoculuk gibi alanlarda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer paydaşlar ile iş birliğini sürdürmektedir.

ÜRÜN TOPRAĞINDA YETİŞİR, BORSASINDA DEĞERLENİR