Türkiye Ürün İhtisas Borsası, Bilgi Teknolojileri Maliyet Verimliliği kategorisinde IDC Türkiye’den ödül kazandı

25.09.2020

TÜRİB, bu sene 11 incisi düzenlenen IDC Türkiye CIO Summit’te “BT maliyet verimliliği” kategorisinde “TÜRİB ELÜS İşlem Platformu” Projesiyle üçüncülük ödülüne layık görülmüştür.

 

“Yeniden icat için yarış: Dijital dönüşümü hızlandırmak için liderler buluşması” teması ile gerçekleştirilen IDC Zirvesi’ndeki CIO Summit Ödül töreninde yıl içinde gerçekleşen BT projeleriyle dereceye giren kurumlara ve yöneticilere ödülleri verilmiştir.

 

Tarım üretici ve tüketicilerini merkezi bir platformda bir araya getirerek, tarım sektörü ve ekonomisinin istikrarlı büyümesine destek olmak üzere faaliyete geçen TÜRİB Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Piyasası İşlem Platformu BT maliyet verimliliği kapsamında ödüle layık görülmüştür.

 

Tarım 4.0 kapsamında tarımın dijitalleşmesi ve tarladan çatala süreçlere teknolojik gelişmelerin uyarlanması çerçevesinde TÜRİB ELÜS İşlem Platformunun sağladığı BT maliyet verimliliği alanları aşağıda özetlenmektedir:

 

Yatırımcıların aynı üründe farklı platform işlemlerini takip etmek zorunluluğu ortadan kaldırılarak, fiyat oluşumunda verimlilik sağlanmış olup, tüm işlem bilgileri tek noktadan yayınlanır hale getirilerek bilgi asimetrisi önlenmiş ve şeffaflık sağlanmıştır.

 

Alıcıların ve üreticilerin entegrasyon noktaları ülke çapında tek noktadan sağlanmış olup, böylece sektör paydaşlarının farklı yerel ticaret borsalarına entegrasyonu ve farklı iş uygulamaları yönetme güçlüğü ortadan kaldırılarak bilgi teknolojileri ve operasyonel maliyetlerinin düşmesi sağlanmıştır.

 

Piyasaizlemeveoperasyonelamaçlariçindonanım,yazılım,veritabanıveraporlama araçlarını içeren uygun maliyetli bir teknik altyapı geliştirilmiştir. Bu sayede, izleme ve işletim sürecinde borsacılık maliyetlerinin düşürülmesi sağlanmıştır.

 

Takas süreçlerinde yapılan iyileştirmelerle takasın tamamlanma oranı %100’e ulaşmıştır.

TÜRİB Hakkında
2018 yılının Haziran ayında kurulan TÜRİB; lisanslı depo işletmecilerince oluşturulan elektronik ürün senetleri (ELÜS) ile elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesini sağlamak üzere borsacılık faaliyetinde bulunmaktadır.

 

TÜRİB, tarladan sofraya gıda tedarik zincirinin dijitalleşmesi, ELÜS’ün yaygınlaştırılması, sözleşmeli tarımın gelişmesi, lisanslı depoculuk gibi alanlarda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer paydaşlar ile iş birliğini sürdürmektedir.