Ziraat Bankası ve TÜRİB’den Lisanslı Depoculuk ve Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Sisteminin Geliştirilmesine Yönelik İş Birliği

04.12.2023

Tarım sektörüne kullandırılan kredilerde en büyük pazar payına sahip olan Ziraat Bankası ile tarım ürünleri üzerine çıkarılan elektronik ürün senetlerinin (ELÜS) işlem gördüğü Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB), lisanslı depoculuğun kullanımını ve ELÜS teminatlı kredilerin artırılmasına yönelik çalışmaları güçlendirecek iş birliğine imza attı.

İmza töreni, 04.12.2023 tarihinde Ziraat Bankası Tarımsal Bankacılık Grup Başkanı Serpil Günal ve TÜRİB Genel Müdürü Ali Kırali’nin katılımlarıyla, İstanbul Finans Merkezi Ziraat Kulelerinde gerçekleştirildi.

ELÜS; Tarımın, Sermaye Piyasalarına Açılan Kapısı

Gerçekleştirilen iş birliğinin sektördeki önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Tarımsal Bankacılık Grup Başkanı Serpil Günal; “Bankamızın 2022 yılı Nisan ayında açıklamış olduğu tarım bankacılığı alanındaki yeni stratejisi olan “Tarım Ekosisteminin Finansmanı” kapsamında, tüm sektör paydaşlarının finansmana erişiminde kolaylıklar sağlanmaya devam edildiğini ve Ziraat Bankası’nda ülke tarımının verimliliğine, karlılığına ve geleceğine yönelik gereken finansal desteğin verilmesi misyonunun  ara verilmeden sürdürüldüğünü” belirtti.

Serpil Günal, ‘Bu bağlamda; tarım sektörünün desteklenmesi amacıyla kurulan Lisanslı Depoculuk Sistemi ile TÜRİB kapsamında yapılan ELÜS işlemleri; tarım sektörüne sağladığı değerin yanı sıra sermaye piyasalarının gelişmesine de katkıda bulunması nedeniyle tarımın, sermaye piyasalarına açılan kapısı olarak değerlendirilmektedir.

Bu sistem, çiftçilerimize arz fazlası olduğu dönemlerde sağladığı depolama imkanı ile fiyat dalgalanmalarından korunmalarını sağlarken, biz de TÜRİB ile olan işbirliğimiz sayesinde tarımsal ürünlerin menkul kıymetleştirilmesi yoluyla üreticilere elektronik ürün senetlerine dayalı alternatif kredi çözümleri sunuyoruz.

Diğer taraftan; halihazırdaki uygulamalarımız çerçevesinde müşterilerimiz; şubelerimize gitmeden, ELÜS hesap açımı ve ELÜS ihraç işlemlerini yapabilmekte, alım satım belgelerini alabilmekte, ürünlerin depodan fiziki teslim işlemlerini 7/24 internet ve mobil kanallarımızdan gerçekleştirebilmektedir.

Bankamız dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de her alanda ülke çiftçisini ve üreticisini güçlü şekilde desteklemeye devam edecektir.’ dedi.

ELÜS Teminatlı Kredilerle, Çiftçilere Yeni Finansman Kapıları Açılıyor

TÜRİB Genel Müdürü Ali Kırali ise, ELÜS teminatlı kredilerde çiftçilere sağlanan finansmanın önemini vurgulayarak, “ELÜS Piyasası ile çiftçilerimizin finansmana erişiminde önemli bir araç sunuyoruz. 2019 yılında faaliyete geçirdiğimiz ELÜS Piyasası ile tarım ürünlerini temsil eden ELÜS’lerin ticaretini, ulusal çapta bir spot piyasada mümkün kıldık. Bu platform sayesinde güvenli ve şeffaf bir şekilde ticaret yapılan ELÜS Piyasası, sadece 4 yılda kayıtlı yatırımcı sayısını 7 kat artırarak 220.000’e, işlem hacmini ise, faaliyete geçmesinden önceki 4 yıllık hacimle kıyasladığında, 22 kat artırarak 175 Milyar TL’ye çıkardı.

ELÜS Piyasası’nda işlem gören ürünlerin, lisanslı depolarda sağlıklı bir şekilde saklanması ve böylece ürün kayıplarının en düşük seviyeye indirilmesi sağlanmaktadır. Lisanslı depo kapasitesi, dördüncü faaliyet yılımız itibariyle 2,5 kat artarak 10 milyon tona ulaşmıştır. Bu rakamın orta vadede 20 milyon tona çıkarılması hedeflenmektedir. Bu sayede, ülkemiz hububat rekoltesinin %50’sine sağlıklı ve güvenli bir şekilde hizmet verilebilecektir.

Bugün de Ziraat Bankası ile hayata geçirdiğimiz bu iş birliği ile, çiftçilerimizin ELÜS teminatlı kredilere daha kolay erişim sağlamalarını hedeflerken, tarım ürünlerinin finansallaşmasına ve aynı zamanda gıda arz güvenliğine de önemli ölçüde katkıda bulunarak tarım sektörünü daha güçlü kılıyoruz.’ dedi ve çiftçilerin, ELÜS teminatlı kredilere olan ilgisinin artması için Ziraat Bankası ile iş birliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.